Petek Temizliği

Petek Temizliği

Petek Temizleme, merkezi ısıtma sisteminizden çamur birikintilerini, pasları ve diğer kalıntıları gidermeyi amaçlayan bir temizleme işlemidir.

Bu kirler, temizlenmezse, ısıtma sisteminin verimliliğini ciddi şekilde etkileyebilir ve bazı durumlarda, bir petek temizliği tek seçenek olabilir. Zamanla borularınızda, kombinizde ve radyatörlerin içerisinde su, pas gibi çamura benzeyen bir madde birikir.

Isıtma sisteminizdeki çamur tıkanmalara ve korozyona neden olabilir ve bu da hem verimsizliğe hem de arızaya neden olur. Aşırı durumlarda, kombinin tamamen değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak kadar zarar verici olabilir.

Özel makinalar kullanarak Ataşehir'de petek temizliği yapıyoruz.. İletişim

Petek Ne Zaman Temizlenmeli?

Düzenli servis ve bakım gerçekleştirirseniz (yıllık olarak kombi bakımı önerilir), kalıntıları temizlemek ve önemli tıkanıklıkların birikmesini önlemek için yalnızca 5-6 yılda bir koruyucu petek temizliği yeterli olmalıdır.

Ancak bu, sahip olduğunuz sisteme bağlı olarak değişecektir. Örneğin, bazı kombiler paslanmaz çelik yerine bakır ısı eşanjörü kullanır ve bu daha çabuk aşınır.

ÖNEMLİ: Kombinizi değiştirmeyi planlıyorsanız, teknisyenin kurulumdan önce bir petek temizliği gerçekleştirmesi önemlidir. Aksi takdirde, yeni kombiyi, eski borularda dolaşan zararlı çamur ve döküntülerle kirletme riskiniz vardır.

Belirtiler Nelerdir?

Isıtma sisteminde her şeyin yolunda olmadığını gösteren işaretler vardır.

 • Radyatörlerde soğuk alanlar vardır, örneğin alt kısımda
 • Kombiden veya pompasından gelen aşırı gürültü
 • Petekler yavaş ısınıyor
 • Bulanık musluk suyu (sistemdeki kireç)
 • Bazı petekler diğerlerinin yanı sıra ısınmakta zorlanır
 • Radyatörler soğuk ama borular sıcak
 • Kombi düzenli olarak kapanıyor ve yeniden başlatılması gerekiyor
 • Gürültülü radyatörler ve / veya / kombi
 • Petekler su sızdırıyor.

Bu sorunlardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa, profesyonel bir kombi servisiyle iletişime geçme zamanı. Isıtmanızı tekrar rayına oturtmak için gereken tek şey bir petek temizliği olsa da, maalesef bu her zaman bu kadar basit değildir. Bir sistem o kadar hasar görmüş olabilir ki, aslında onarımdan ziyade değiştirilmesi daha ucuzdur. Durum buysa, en iyi fiyata doğru çözümü aldığınızdan emin olmak için bölgenizdeki kombi servisinden fiyat teklifi alın. İletişim

Petek Temizliğinin Faydaları Nelerdir.

Petek temizleme yapılması için birçok olumlu neden vardır.

 • Radyatörler daha hızlı ısınır
 • Petekler daha sıcak olur
 • Daha sessiz petekler / kombi
 • Daha verimli sistem = daha ucuz doğalgaz faturaları
 • Daha yüksek sıcak su sıcaklıkları
 • Daha güvenilir, yani daha az arıza ihtimali
 • Isıtma sisteminizin ömrünü uzatın.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir teknisyen, merkezi ısıtma sisteminize basınçlı bir sirkülasyon pompası bağlayacaktır. Bu pompa özel kimyasalları borulara, kombiye ve radyatörlere itecektir.

Bu, çamur ve pası giderecek bir kimyasal, kireç kalıntılarını gidermek için bir kireç çözücü ve gelecekteki pas oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için korozyon önleyiciyi içerir. servis personeli, sistemden çıkardıkları her türlü kirli suyu veya parçacıkları toplayacak ve atacaktır.

Evinizdeki radyatör sayısına, sistemin yaşına ve sistemdeki çamurun ciddiyetine bağlı olarak tüm süreç 6 - 10 saat arasında sürebilir. Kombi servisi tamir edilemeyecek kadar hasar görmüş olanları değiştirmek için yeni parçalara ihtiyaç duyulması gibi, başlangıçta tahmin edilenden daha fazla sorun bulabilir. Petek temizliği işlerinin çoğu bir günde tamamlanabilir, ancak daha ciddi vakaların bazıları daha uzun sürebilir.

Petek Temizliğini Kim Yapmalıdır?

Tüm şirketler aynı standartta bir petek temizliği gerçekleştirmeyecektir. Piyasada bir dizi kimyasal ve ekipman vardır ve tüm endüstrilerde olduğu gibi, farklı seviyelerde uzmanlığa ve detaylara özen gösteren kombi servisleri vardır. Her zaman bağımsız inceleme sitelerini kontrol edin ve müşteri tavsiyeleri isteyin. Maliyetleri karşılaştırabilmeniz için profesyonellerden fiyat teklifi aldığınızdan emin olun. Ataşehir kombi servisi, petek temizliği konusunda uzmanlığa sahiptir ve rekabetçi fiyat teklifleri sağlayabilir. İletişim

Profesyonel Olmadan Petek Temizliği Yapabili misiniz?

Basitçe söylemek gerekirse, hayır.

İnternette petek temizleme ilaçları ve eğitici videolar varken, bu riskli ve karmaşık bir iştir. Bir profesyonel, petek temizliğinin kolay, temiz ve güvenli görünmesini sağlar, ancak gerçek şu ki, bu çok dağınık olma potansiyeline sahip bir iştir. Uzman kimyasallar ve ekipman yalnızca bu konuda eğitim almış kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Isıtma sisteminiz üzerinde çalışmayı kendi başınıza yapmanız, sahip olduğunuz herhangi bir üretici garantisini geçersiz kılabilir. Profesyonel bir kombi servisi, petek temizliğini gerçekleştirildiğini kanıtlamak için size bir sertifika verecektir. Bir üretici veya sigorta sağlayıcısına, tüm işleri bir profesyonel tarafından yaptırdığınızı kanıtlamanız gerekiyorsa, bu çok önemlidir.

Son olarak, eğer çalışma yanlış bir şekilde tamamlanırsa, daha fazla hasara neden olabilir.

Petek Temizliği Maliyeti Ne Kadar?

Petek temizliği fiyatlarını etkileyecek, ısıtma sisteminin boyutu ve karmaşıklığı gibi pek çok faktör vardır, ayrıca ortaya çıkan herhangi bir arıza, sorun gidermeden bahsetmiyorum bile. Bir petek temizliği fiyatı, 150 TL ila 300 TL arasında herhangi bir şeye mal olabilir, ancak aynı zamanda servisten servise de değişir. Bazen ekstra kireç çözücü kimyasallar gibi ek maliyetler olacaktır.

NOT: Merkezi ısıtma sisteminizin her zaman olabildiğince verimli olması önemlidir ve petek temizliği fiyatları yüksek bir işlem olarak görünse de, aynı zamanda daha düşük ısıtma faturalarında zaman içinde çok fazla para tasarrufu da sağlayabilir.